Projektowanie ogrodu – jak zacząć?

24-05-2016

ogród

Planujesz w niedalekiej przyszłości większe zmiany w ogrodzie, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? Zastanów się przede wszystkim jaki cel chcesz osiągnąć, aby  wszystkie elementy – od mebli, roślin, po donice i płoty – były spójne i odzwierciedlały charakter przestrzeni.
Obierz konkretny kierunek

Przed sporządzeniem chociażby wstępnego projektu ogrodu, musimy zastanowić się nad celem jaki chcemy osiągnąć. Jedni stawiają na minimalizm – starannie przystrzyżony trawnik z okalającą wszystko siatką, bądź płotem panelowym. Inni wolą przepych – ogrom kwiatów, ozdobnych krzewów i roślin doniczkowych, a do tego kute elementy ogrodzenia, designerskie dekoracje i najwyższej jakości meble ogrodowe. Dobrze jest postawić na równowagę w doborze roślin, materiałów i ogrodzenia – roślinność powinna być zarówno piękna, jak i łatwa w pielęgnacji, a materiały trwałe, eleganckie i funkcjonalne. Przed dekorowaniem ogrodu, musimy zatem obrać jeden konkretny nurt, aby wszystkie elementy pasowały do siebie.

Wybierz styl

Jeśli chcesz uzyskać spójny i budzący podziw efekt, niezbędne jest przemyślane umeblowanie ogrodu, tarasu, czy altany ogrodowej. Fotele, leżaki ogrodowe, stoły i krzesła powinny łączyć się ze sobą stylistyką i designem. Jeśli postawimy np. na elementy betonowe, to taki motyw powinien przewijać się we wszystkich meblach ogrodowych. Idealnie do takiego zestawienia pasuje betonowa podłoga, bądź ozdoby z betonu, między rabatkami. Całość zaakcentowana płotem betonowym nada przestrzeni szyku i elegancji. Jeśli natomiast interesuje nas ogrodzenie z drewna, to podobnie jak w przypadku betonu – lepiej, gdy będziemy trzymać się jednego stylu.

Patrz w przyszłość

Jeśli planujesz w niedalekiej przyszłości zmiany w ogrodzie, takie jak wymiana zbiornika na szambo, postawienie nowego ogrodzenia, czy położenie nowych płytek betonowych, weź to pod uwagę w swoim projekcie. Takie zmiany mogą przeszkadzać w pielęgnacji Twoich roślin i kwiatów oraz zdemolować materiały i ozdoby. Jeśli wiesz, że prace remontowe w ogrodzie mogą zabrudzić, a nawet zniszczyć płytki tarasowe i chodniki, wstrzymaj się z ich położeniem. Jeśli natomiast nie jesteś pewien co do miejsca wkopania krzewów i iglaków, posadź je w trwałych i solidnych donicach betowych, które możesz w każdej chwili przenieść.