Klaster Eksporterów Budownictwa

29-12-2015

thumbnail (1)

16 firm z Polskim kapitałem utworzyło stowarzyszenie Polski Klaster Eksporterów Budownictwa – w sumie 5500 pracowników, z których jedna piąta realizuje projekty w 50 różnych krajach świata. Klaster jest inicjatywą przedsiębiorców, którzy za cel stawiają współpracę firm budowlanych na rynkach eksportowych oraz internacjonalizację sektora budowlanego w Polsce. Inauguracja stowarzyszenia odbyła się w Warszawie 2 grudnia 2015 roku.

„Dziś w Polsce  trwają wielkie projekty infrastrukturalne, boom na mieszkania, powstają obiekty użyteczności publicznej: obiekty sportowe, szpitale i placówki kultury. Ale ten stan nie potrwa długo – za kilka lat firmy budowlane będą miały kłopoty z pozyskaniem nowych kontraktów i rozpocznie się ograniczanie produkcji i bardzo prawdopodobne duże zwolnienia w branży” – mówił Jan Mikołuszko, Przewodniczący Rady Nadzorczej Unibep SA. oraz Prezes Zarządu i pomysłodawca Stowarzyszenia.

„Dlatego powinniśmy myśleć o tym, co będziemy robić za kilka lat, wykorzystując dobrą, obecną koniunkturę w branży”.

Obecnie eksport usług budowlanych stanowi jedynie 3% wartości jego sprzedaży. Mikołuszko przekonuje jednak, że to w tym tkwi przyszłość branży budowlanej w Polsce.

„Potencjał polskiej branży budowlanej jest ogromny. Posiadamy znakomitą kadrę inżynierską, zaawansowane zaplecze techniczne i technologiczne oraz bogaty know – how. Nasza inicjatywa i jej hasło przewodnie: World Solutions. Made in Poland to realna szansa na internacjonalizację polskiego sektora budowlanego ” – powiedział Tomasz Szuba, Prezes Zarządu TINES Capital Group SA oraz Przewodniczący Rady Eksporterów Stowarzyszenia.

Myślą przewodnią było także, aby polskie firmy, zamiast konkurować na zagranicznych rynkach, zaczęły współpracować. „Korzyści z uczestnictwa w klastrze, to m.in. dostęp do sieci powiązań i kontaktów partnerów, skuteczny transfer technologii i wiedzy, poszerzenie oferty w wyniku połączenia potencjałów klastrowiczów, zdobywanie nowych kontraktów, przyciąganie nowych ludzi, instytucji, przedsiębiorstw, optymalizację kosztów działalności i w końcu – potencjalnie nowe, interesujące kontrakty” – mówił dr inż. Andrzej Czapczuk, Wiceprezes F.B.I. Tasbud SA i Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia.

Do stowarzyszenia zgłosiło się już 16 firm. „Nasze cele są bardzo ambitne. Ich realizacja jest możliwa, jeśli szybko przystąpimy do wspólnej pracy” – podsumował inaugurację Stowarzyszenia Prezes Zarządu Jan Mikołuszko.

Źródło: Polski Klaster Eksporterów Budownictwa