Wyróżnij swój taras – włącz kreatywność

08-06-2016

Taras to miejsce, które chcemy ukryć przed miejskim zgiełkiem – zazwyczaj mieści się z tyłu posesji, a ogradzają go rośliny pnące się po drewnianej pergoli, czy różnego rodzaju krzewy. Choć taras jest tak naprawdę niewidoczny z zewnątrz, nie należy zapominać o elementach, nadających mu wyjątkowości.
Podłoga

Płytki tarasowe, kostki brukowe, płyty betonowe, bądź podłoga z drewna – możliwości jest bardzo dużo. Ważne, by wybrana przez nas podłoga była solidna i dobrze zbudowana, co bardzo często można stwierdzić dopiero po pierwszej zimie. Najtrwalszym materiałem jest beton, a formy, kształty i kolor nie są ograniczeniem. Ciekawe płytki i płyty chodnikowe z betonu nie wymagają częstej impregnacji, jak to bywa w przypadku np. podłogi z drewna. Nowoczesne materiały są mrozoodporne, wytrzymałe na ścieranie, a ich nieśliska powierzchnia zapobiega wypadkom. Wszelakie kombinacje z formą i wzorami płyt chodnikowych wyróżnią Twój taras i w ciekawy sposób zaakcentują strefę wypoczynkową na tle reszty ogrodu.

Roślinność

Jeśli kochasz różnorodność i pełnie koloru, zapewne postawisz na kwiaty sezonowe – begonie, surfinie i pelargonie. Jeśli zależy Ci natomiast na całorocznej roślinności, to warto zainwestować także w eleganckie donice i kwietniki. W przypadku, kiedy postawimy na betonowe elementy w ogrodzie, dobrze jest konsekwentnie dobierać resztę dodatków w tym samym fasonie. Betonowe donice pozwolą Ci pielęgnować latami ulubione rośliny, a ich trwałość sprawi, że pozbędziesz się problemu z przesadzaniem roślin.

Inspirację do skompletowania betonowych donic znajdziesz tutaj

Oświetlenie

Światło w ogrodzie pełni dwie role – przede wszystkim gwarantuje nam bezpieczeństwo, a do tego pełni funkcję dekoracyjną. Zadziwiające jak łatwo – dzięki zaledwie kilku lampom – możemy stworzyć w naszym ogrodzie  przyjazne miejsce do wieczornych spotkań. Taras zadaszony możesz oświetlić lampą zawieszoną nad stołem, niezadaszony – słupkami ogrodowymi zamontowanymi w posadzce tarasu, trawniku lub rabatach. Lampy przenośne przeznaczone do okazjonalnego podświetlenia ogrodu możesz umieścić w dowolnym miejscu, tworząc niepowtarzalną oprawę wieczornego przyjęcia w ogrodzie.

Dodatki

Taras tworzymy przede wszystkim z myślą o relaksie w słoneczne popołudnia oraz spotkaniach przy grillu. Zestaw mebli ogrodowych jest zatem niezbędnym elementem w każdym ogrodzie. Stawiając na wygodę, na pewno wybierzemy takie rozwiązania, które zaoszczędzą nam każdorazowego wynoszenia mebli, czy zakrywania ich w ochronie przed deszczem. Takim rozwiązaniem są meble z betonu – trwałe, odporne na warunki atmosferyczne, a do tego niezwykle oryginalne. Stoły, ławy, krzesła, a nawet leżaki mogą stać w ogrodzie przez cały rok bez obawy przed ich zniszczeniem. Wbrew pierwszemu wrażeniu,